Kontakt:

Barvy
a jejich vlastnosti

 

Barvy a světlo mají výrazný účinek na psychické i fyzické rozpoložení člověka a ovlivňují vnímání prostoru. Působí na nás podvědomě a zároveň individuálně. Výběr, způsob použití a vzájemné kombinace barevných odstínů určují pohodu domova.

ŽLUTÁ barva působí radostně a optimisticky. Dodává prostoru slunečný a radostný nádech. Protepluje a prosvětluje interiér a opticky jej zvětšuje. Má uvolňující účinek na lidskou psychiku, působí povzbudivě a podněcuje k vyššímu pracovnímu výkonu. Tato barva se hodí pro prostory s malým množstvím slunečního svitu, které vyžadují prosvětlení (předsíně, haly a schodiště), nebo tam, kde chceme vytvořit optimistickou atmosféru. Působí pozitivně na trávící ústrojí (vyvolává chuň k jídlu) a pomáhá odstranit únavu. Nejvhodnější je pro kuchyně, jídelny, pracovny a dětské pokoje. Intenzivní odstíny na velkých plochách mohou vytvářet napětí. Světlé odstíny žluté na velkých plochách stěn místnost opticky zvětšují a odlehčují. Harmonické kombinace vytvoříme ve spojení s odstíny modré, která je barvou doplňkovou, nebo se zelenou.

ORANŽOVÁ působní dominantně. Vyvolává v bytě mocný dojem. Proteplí a rozjasní tmavé místnosti. Je velmi podmanivá - působí dominantně až okázale. Posiluje vitalitu, dodává elán a chuť do života a vyvolává činorodost. Oranžovou použijte pro tmavé místnosti a také v jídelnách a tam, kde se bude odehrávat společenská zábava. Je velmi oblíbená, protože vzbuzuje optimismus a chuť k jídlu. Syté odstíny navozují pocit vzrušení nebo ohrožení. Vhodnou barvou ke kombinování je doplňková modrá, zelená, fialová a žlutá. Stejné barvy, ale v jiném dekoru interiér sjednotí. Na velkých plochách docílíme značné optické efekty: místnost s velkými vzory na stěnách vypadá menší, drobné motivy pokoj zdánlivě zvětšují.

ČERVENÁ přináší kontrast a dynamiku. Je velmi výrazná a její použití v interiéru třeba pečlivě zvážit. Má silný emociální náboj a stimulační účinky. Navozuje intimní atmosféru, příliš velké plochy a syté odstíny mohou vyvolávat úzkost až agresivitu. Proto je vhodné uplatnit ji v menším měřítku, na jednotlivých částech zařízení nebo na doplňcích. Barva ohně je vhodná pro místnosti, kde se počítá se zábavou a čilým ruchem. S oblibou se používá na hračky a vybavení pokojů pro nejmenší. Vnáší temperament do nevýrazně zařízené místnosti. Upoutává pozornost a povzbuzuje fyzickou aktivitu (zvyšuje srdeční tep i krevní tlak a zrychluje dýchání), ve velkých plochách je však příliš dráždivá. Tóny do fialova působí tajemně a slavnostně. Červená ladí s doplňkovou zelenou, nebo s modrou barvou.

ZELENÁ symbolizuje vyrovnanost, jaro a naději. Má ze všech barev nejširší škálu odstínů, které se v interiéru dají navzájem dobře kombinovat. Tato barva představuje rovnováhu a stabilitu. Uvolňuje napětí, zvyšuje pozornost a podporuje duševní činnost. Žlutozelená proteplí atmosféru místnosti. Všeobecně se zelná hodí do ložnic, pracoven a všech místností určených k relaxaci a odpočinku. Psychologové rovněž navrhují volbu zelených stěn v prostředí se zvýšenou hladinou hluku, neboť tato barva má i příznivé zklidňující účinky na psychiku a sluchové ústrojí. Působí pozitivně také na srdce a krevní oběh. Doplňkovou barvou je červená, oranžová a žlutá, v malém množství i modrá.

MODRÁ je barvou klidu a harmonie. Dodává místnostem elegantní a slavností ráz. Představuje uvolnění, klid, symbolizuje svěžest. Podporuje duševní soustředění a orientaci na vnitřní prožitky. Světlé tóny na velkých plochách stěn působí studeně, vyvážíte je zařízením interiéru v teplých barvách. Tuto barvu použijeme v místnostech, které mají působit dojmem čistoty, nebo kde se chceme uklidnit a soustředit. Jedná se zejména o koupelny, pracovny případně ložnice. Modrofialová je určena pro slavností a mimořádné interiéry. Modrá charakterizuje introvertní povahu. Je chladná, vyvolává dojem hloubek a dálek. Intenzivní odstíny působí pozitivně na oblast hlavy. Hodí se k červené i žluté, doplňuje ji oranžová. Kombinace s bílou vypadá slavnostně.

Z pojednání o barvách P. Mynáře

mobil: 774 819 922
adresa: Krátká 253
664 51 Kobylnice
O nás
Jsme kolektiv 2 - 4 zkušených odborníků s bohatou praxí
v oboru
Fakturační údaje
Marcel Šnábl
Krátká 253
664 51 Kobylnice
IČ: 69754209
Poslední reference
  • Vodafone
  • Terranova
  • Olympia Brno
  • Linde
Těšíme se na vzájemnou spolupráci